IPMS Avon Show 2019 - Competition

This is a pictorial record of the models that won 1st, 2nd and 3rd places in each of the classes at the 2018 IPMS Avon Model Show, held in August.

Class 1 - 1/72 scale and smaller Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/72 Israeli Kfir by James Bamford
2nd Place - 1/72 Sukhoi Su-22 by Peter Sharpin
3rd Place - 1/72 Hawker Hurricane Mk.I by Antoine Guidoux
Class 1 Winner - James Bamford
Class 2 - 1/72 scale and smaller Aircraft and Helicopter, Modified (Mod)
1st Place - 1/72 Dornier Do 17 by Peter Sharpin
2nd Place - 1/72 Heinkel He 111 by John Gerring
3rd Place - 1/72 F-22 Raptor by Peter Sharpin
Class 2 Winner - Peter Sharpin
Class 3 - 1/71 to 1/48 scale Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/48 Bell 47 by Gordon King
1st Place - 1/48 Bell 47 by Gordon King
2nd Place - 1/48 A-6 Intruder by Paul Miseldine
2nd Place - 1/48 A-6 Intruder by Paul Miseldine
3rd Place - 1/48 Colombian Kfir by Jezz Coleman
Class 3 Winner - Gordon King
Class 4 - 1/71 to 1/48 scale Aircraft and Helicopter, Modified (Mod)
1st Place - 1/48 Supermarine Walrus by Robert Cookson
1st Place - 1/48 Supermarine Walrus by Robert Cookson
1st Place - 1/48 Supermarine Walrus by Robert Cookson
Class 5 - 1/47 scale or larger Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/32 Nieuport XVII by Mark Blowers
1st Place - 1/32 Nieuport XVII by Mark Blowers
1st Place - 1/32 Nieuport XVII by Mark Blowers
2nd Place - 1/32 Hannover CL.II by Steve Abbey
2nd Place - 1/32 Hannover CL.II by Steve Abbey
3rd Place - 1/32 Polikarpov by Steve Abbey
Class 5 Winner - Mark Blowers
Class 7 - Military Vehicles 1/35 scale or smaller - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/35 Sherman Firefly by Ben Morris
1st Place - 1/35 Sherman Firefly by Ben Morris
2nd Place - 1/35 Berg Panzer Tiger (E) by Kevin Cligham
3rd Place - 1/35 Kugelpanzer (1941) by Raf Sikorski
Class 7 Winner - Ben Morris
Class 8 - Military Vehicles 1/35 scale or smaller - Modified (Mod)
1st Place - 1/35 Flakpanzer T-34 by Kevin Clingham
1st Place - 1/35 Flakpanzer T-34 by Kevin Clingham
2nd Place - 1/35 Normandy Sledge Ride by David Gough
2nd Place - 1/35 Normandy Sledge Ride by David Gough
3rd Place - 1/35 Jackal 2 (ATDU Bovington) by Andy Badnell
Class 7 Winner - Kevin Clingham
Class 9 - Military Vehicles 1/36 scale or smaller - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/72 Mack NO and 155mm Gun by Richard Hone
2nd Place - 1/56 Brew up by Steve Perry
3rd Place - 1/72 V2, Meilerwagen + SDKFZ 7 by Richard Hone
Class 9 Winner - Richard Hone
Class 10 - Military Vehicles 1/36 scale or smaller - Modified (Mod)
1st Place - 1/56 Panzer IV Ausf J by Steve Perry
2nd Place - 1/48 Flakpanzer III by Russel Eden
3rd Place - 1/72 SAM-2 Missile by Gordon King
Class 10 Winner - Steve Perry
Class 11 - Civilian Vehicles all scales
1st Place - 1/24 Winter Parking by Adam Joyce
2nd Place - 1/12 Abarth 695 SS (1968) by Raf Sikorski
3rd Place - 1/24 1955 Messerschmitt 200 Super Record Breaker by Raf Sikorski
Class 11 Winner - Adam Joyce
Class 12 - Figures all scales. Busts or single full bodies figures mounted on a base with or without terrain.
1st Place - 54m Zouave Imperial Guard 1855 by Mark Blowers
2nd Place - 120mm Irregular Mexican Lancer 1847 by Graham Sutch
3rd Place - 54mm Azumi by Russell Eden
Class 12 Winner - Mark Blowers
Class 13 - Ships, Submarines and sailing vessels - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/35 S-38 Schnellboot by Gary Radford
1st Place - 1/35 S-38 Schnellboot by Gary Radford
2nd Place - 1/350 Admiral Panteleyev by Gordon King
2nd Place - 1/350 Admiral Panteleyev by Gordon King
3rd Place - 1/96 USS Kearsarge 1864 by Mark Cable
Class 13 Winner - Gary Radford
Class 14 - Ships, Submarines and sailing vessels - Modified (Mod)
1st Place - 1/75 Mesoscaphe "Auguste Piccard" by Chris King
2nd Place - 1/350 DD533 HSS Hoel by Luciano Satornetti
Class 14 Winner - Chris King
Class 15 - Sci-Fi and Fantasy any scale any subject
1st Place - 90mm Crashed Space Ship by Martin Abraham
1st Place - 90mm Crashed Space Ship by Martin Abraham
2nd Place - 1/35 The Frog by Glyn Spurr
3rd Place - 1/35 A brief respite by Russell Eden
Class 15 Winner - Martin Abraham
Class 16 - Dioramas any scale any subject
1st Place - 1/35 Abandoned by Steve Abbey
2nd Place - 1/48 Awaiting Orders by Paul Maxfield
3rd Place - 1/72 Austratt Fort, Norway by Guy Danner
Class 16 Winner - Steve Abbey
Class 17 - War Game Unit any scale
1st Place - 1/28 Sylvaneth Warglade by Steve Perry
2nd Place - 28mm Condottieri by Carole Flint
3rd Place - 28mm French Grenadier Unit by Shaun Jewitt
Class 17 Winner - Steve Perry
Class 18 - Junior Modellers - Any subject any scale
1st Place - 1/72 D-Day DUKW by Leo Gough
2nd Place - 1/72 Gazala by Leo Gough
3rd Place - 1/288 Space X Starship by Thomas Seabourne
Class 18 Winner - Leo Gough
Class 19 - Miscellaneous
1st Place - 1/20 Hittite Chariot by Roger Brown
2nd Place - 1/72 Distant Echoes by Guy Danner
3rd Place - 1/550 Titanic Wreck by Dmitrij Shpakov
Class 19 Winner - Roger Brown
©IPMS Avon 2016 | Site developed by Phil Jones