IPMS Avon Show 2017 - Competition

This is a pictorial record of the models that won 1st, 2nd and 3rd places in each of the classes at the 2017 IPMS Avon Model Show, held in August.

Class 1 - 1/72 scale and smaller Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/72 Bear by Peter Sharpin
2nd Place - 1/72 KA-6D Intruder by Jezz Coleman
3rd Place - 1/72 Avro Shackleton by Amos
Class 1 Winner - Peter Sharpin
Class 2 - 1/72 scale and smaller Aircraft and Helicopter, Modified (Mod)
1st Place - 1/72 FW 190A-8 by Geoff Cooper-Smith
2nd Place - 1/72 FW 190A-5 by Geoff Cooper-Smith
Class 3 - 1/71 to 1/48 scale Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/48 Lockheed PV-1 Ventura by Ian Bartlett
2nd Place - 1/48 PLAAF J-11B by Jezz Coleman
3rd Place - 1/48 P-40 by Peter Hardwick
Class 3 Winner - Ian Bartlett
Class 4 - 1/71 to 1/48 scale Aircraft and Helicopter, Modified (Mod)
1st Place - 1/48 Royal Aircraft Factory FE8 by Hugh Beyts
2nd Place - 1/48 Stinson Reliant by Hugh Beyts
Class 4 Winner - Hugh Beyts
Class 5 - 1/47 scale or larger Aircraft and Helicopter, Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/32 Bf109E-7 Trop by Gary Radford
2nd Place - 1/32 Sopwith Pup by Mark Hill
3rd Place - 1/32 RN Corsair by Steve Abbey
Class 5 Winner - Gary Radford
Class 7 - Military Vehicles 1/35 scale or smaller - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/48 Waiting for Summer by Phil Powell
2nd Place - 1/35 Panzer III Ausf M by Tim Nicholson
3rd Place - 1/35 Type 95 Tank with Mine Roller
Class 7 Winner - Phil Powell
Class 8 - Military Vehicles 1/35 scale or smaller - Modified (Mod)
1st Place - 1/35 Scammell Pioneer by Ian Barraclough
2nd Place - 1/35 Type 653 ARV by Ian Barraclough
3rd Place - 1/35 ZSU 23-4 Shilka by Ian Barraclough
Class 8 Winner - Ian Barraclough
Class 9 - Military Vehicles 1/34 scale or larger - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - Scammell Crusader by Miss Annabel Eagle
Class 9 Winner - Miss Annabel Eagle
Class 11 - Civilian Vehicles all scales
1st Place - 1/9 MFH Brough Superior by Les Croker
2nd Place - 1/24 Gramp's Bird Table by Dan Sankey
3rd Place - 1/24 BMW M3 DTM 2011 by Gary Constable
Class 11 Winner - Les Croker
Class 12 - Figures all scales. Busts or single full bodies figures mounted on a base with or without terrain.
1st Place - 1/16 Lance Bombardier RHA 1915 by Graham Sutch
2nd Place - 1/10 U Boat Captain by Mick Hazell
3rd Place - 1/4 The Spell by Scott Griffiths
Class 12 Winner - Graham Sutch
Class 13 - Ships, Submarines and sailing vessels - Out of the Box with Enhancements (OOBWE)
1st Place - 1/350 Varyalt by Chris Meddings
2nd Place - 1/350 Asahi by Chris Meddings
3rd Place - 1/350 Queen of Thanet by Alan Blyth
Class 14 - Ships, Submarines and sailing vessels - Modified (Mod)
1st Place - 1/196 HMS Wild Goose by Tom Andrews (Dec) c/o Alan Blyth
1st Place - 1/196 HMS Wild Goose by Tom Andrews (Dec) c/o Alan Blyth
2nd Place - 1/35 British LCM (3) by Gary Radford
3rd Place - 1/24 XE1 Submarine by Mark Husband
Class 14 Winner - Collected posthumously for Tom Andrews
Class 15 - Sci-Fi and Fantasy any scale any subject
1st Place - Smaug from The Hobbit by Adrian Reynolds
2nd Place - 1/6 Nancy's Kitchen by Scott Griffiths
3rd Place - 28mm 'Repent' by Russel Eden
Class 15 Winner - Adrian Reynolds
Class 16 - Dioramas any scale any subject
1st Place - Game Over by Ian Barraclough
2nd Place - An Unexpected Bounty by Rick Williams
3rd Place - Wounded Through To The Farmhouse by Ian Sheppard
Class 16 Winner - Ian Barraclough
Class 17 - War Game Unit any scale
1st Place - Hyborian Age Barbarians by Carole Flint
2nd Place - Orks Warbiter Boss Gang by Peter Smith
3rd Place - Frostgrave Warband by Carole Flint
Class 17 Winner - Carole Flint
Class 18 - Junior Modellers - Any subject any scale
1st Place - Hasagawa SU33 Egg Plane by Hollie Coleman
2nd Place - F111 Merlin B1 by Thomas Seabourne
3rd Place - AEC (0)854 by Leo Gough
Class 18 Winner - Hollie Coleman
©IPMS Avon 2016 | Site developed by Phil Jones